top of page
DSC00031_edited_edited_edited.jpg

Kimdir?

Bendeniz, Özlem Alparslan; ‘Her gün bir yerden göçmeyi, her gün bir yere konmayı, bulanmadan, donmadan akmayı,  dünle beraber ne varsa, ne kadar söz varsa düne ait, göndermeyi, yeni şeyler söylemeyi seven', iflah olmaz bir hayalperest ve her bahar yeniden doğmayı seven eski bir reklamcıyım. Kariyerimi ve deneyimlerimi bir süredir kadınların ekonomik olarak güçlenmesini destekleyen sivil toplum iletişimi üzerine yoğunlaştırdım…

 

Bu alanda, sırasıyla; çalışma hayatına ara vermek zorunda kalan kadınların işe dönüşünü kolaylaştırmayı amaçlayan YenidenBiz Derneği (İstanbul) ve kadınların ekonomik olarak güçlenmesini hedefleyen Birleşmiş Milletler Kadın Platformunun “Empower Women” projesinde görev aldım. 

 

Bir süre önce İstanbul’dan taşınmış, çiçeği burnunda bir “İzmir”liyim. İzmir’e taşındıktan sonra, bir zamandır gerçekleştirmek istediğim ve kadın emeğini desteklemeyi hedefleyen ‘Toprak Anası & Deniz Kızı” platformu projesi üzerinde çalışmaya başladım.

Nedir?

“Toprak Anası&Deniz Kızı”, Türkiye’nin her yerinde, çemberi oyalı, elleri kınalı üreten kadınlarımızın hikayelerine ve emeklerine erişimi kolaylaştırmayı hedefleyen bir sosyal girişim ve sosyal fayda projesidir. Kadın emeğini güçlendirmeyi hedefleyen ve bu anlamda faaliyet gösteren tüm kadın kooperatifleri, kadın üretici pazarları ve bireysel kadın emeği girişimcilerine açıktır.

 

Şu an bulunduğunuz site üzerinde bulunan “Kadın Emeğine Kolay Erişim Listesi”, bahsi geçen paydaşların ve son kullanıcının (tüketicisi, ilgilisi, meraklısı, takipçisi) birbirlerine erişimini kolaylaştırmayı hedefler.

_edited.jpg
7E8CA189-8A67-4E01-99A6-72BAE60661CB_edi

Bakın burada nasıl
mutluyum ;) 

 

2017 RUNATOLIA 

koşusunda, kadınların yeniden çalışma hayatına  dönebilmesi için  koşuyorum... 

Neden?

Ben de diyorum ki, “Neden olmasın?”


Kariyerim boyunca pek çok ticari marka ve kurumun iletişim faaliyetlerinde görev aldım. Ama kişisel olarak en çok tatmini, toplum ve özellikle de kadınların ekonomik olarak güçlenmesini hedefleyen sivil toplum projelerinde çalışırken aldım. Toplum yararına çalışmayı seviyorum, işte geldim buradayım, ben bu işte uzmanım.

Belli bir tecrübe ve bilgi birikimine erişmiş insanların, eğer imkanları varsa, içinde yaşadıkları topluma kendilerinden bir geri fayda sağlamaları gerektiğine inanıyorum. Dışarılarda bir yerlerde, bunu başarabilen çok fazla insan var. Ben de onların arasındaki yerimi almak istiyorum.

Amacı ne?

Kadın emeğinin desteklenmesi ve kooperatifleşip güçlenmesi konusunda İzmir, örnek alınabilecek pek çok modelle dolu…

 

Bu şehirin bereketli toprakları ve ona gerçekten aşkla bağlı olup, emek veren insanlarından aldığım ilhamla, “Toprak Anası&Deniz Kızı” projesini büyütmek ve kadın emeğine erişimi kolaylaştıran, Türkiye genelinde çalışabilir, örnek bir uygulamaya dönüştürmek istiyorum.

 

Amacım, kadın emeğini dijital ortamda daha görünür ve ulaşılabilir hale getirmeye katkıda bulunmak… Bu doğrultuda, azıcık da olsa bir faydam dokunursa, onur duyarım.

_edited.jpg
bottom of page